Election 2011
8:50 am
Wed November 9, 2011

Montgomery County Race Results

Results for Montgomery County races:

Brookville School Board (Elect 3)
Scott Rutherford 30% (1,943 votes)
John E. Gordon 26% (1,680 votes)
Richard M. Phillips 25% (1,632 votes)
Richard Allen Sommer 19% (1,232 votes)

Butler Twp. Fiscal Officer
Mark R. Adams 51% (1,719 votes)
John Woods 49% (1,639 votes)

Butler Twp. Trustee
Doug Orange 55% (1,884 votes)
George A. Moorman 45% (1,570 votes)

Clay Twp. Fiscal Officer
Holly J. Buchanan 65% (1,591 votes)
Bradley E. Limbert 35% (851 votes)

Clay Twp. Trustee
Steve A. Woolf 46% (1,202 votes)
Donald Aukerman 37% (977 votes)
Norm Kniess 17% (456 votes)

Clayton Council Ward 1
Ray Alton Slone Jr. 51% (935 votes)
G. Malcolm Treon 49% (887 votes)

Clayton Council Ward 2
Kenneth Carl Henning 78% (1,020 votes)
Joseph Litvin 22% (291 votes)

Dayton City Commission (Elect 2)
Matt Joseph 37% (17,224 votes)
Dean Lovelace 37% (17,205 votes)
Mark Manovich 15% (7,079 votes)
William Pace 11% (5,310 votes)

Dayton School Board (Elect 3)
Sheila Taylor 27% (16,355 votes)
Robert C. Walker 26% (15,845 votes)
Nancy A Nerny 24% (14,893 votes)
William B. Schooler 23% (14,392 votes)

Englewood Council (Elect 3)
Thomas E. Franz Jr. 20% (2,226 votes)
Jim Campise 19% (2,118 votes)
Cathy McGrail 19% (2,078 votes)
Jim Silko 19% (2,078 votes)
Joseph F. Zumwald Jr. (12% (1,313 votes)
Jeff Moyer 11% (1,227 votes)

German Twp. Trustee
Randy R. Benson 58% (1,325 votes)
Jacob C. Stubbs 42% (997 votes)

Germantown Council (Elect 3)
Lynn E. Koogle 29% (1,026 votes)
Edward L. Schwaberow 25% (873 votes)
Terry A. Johnson 25% (868 votes)
Scott Johnson 22% (759 votes)

Huber Heights Council Ward 1
Lu Dale 53% (827 votes)
Glenn T. Otto 47% (742 votes)

Huber Heights Council Ward 2
Karen Kaleps 64% (1,124 votes)
David L. Williams 36% (619 votes)

Huber Heights Council Ward 6
Ed Lyons 61% (1,060 votes)
Thomas F. McMasters 36% (619 votes)

Jackson Twp. Trustee
Damon V. Woods 61% (1,061 votes)
Annie J. Mann 39% (669 votes)

Kettering Council Ward 1
Rob Scott 35% (1,224 votes)
David Brown 34% (1,181 votes)
Nolan Thomas 31% (1,089 votes)

Kettering Council Ward 2
Joseph D. Wanamaker 54% (2,217)
Mike Brandt 46% (1,911 votes)

Kettering Council Ward 4
Bruce E. Duke 54% (2,588 votes)
Lisa E. Crosley 46% (2,190 votes)

Kettering School Board (Elect 2)
James Trent 34% (9,191 votes)
Lori Elizabeth Simms 24% (6,652 votes)
Jim Ambrose 21% (5,784 votes)
Frank Spolrich 21% (5,780 votes)

Mad River School Board (Elect 2)
Julie Denning 36% (2,227 votes)
Scott Huddle 35% (2,130)
Gloria-Ann Norwood 29% (1,814 votes)

Miami Twp. Fiscal Officer
Ann M. Culp 59% (6,676 votes)
Judy Ann Lewis 41% (4,642 votes)

Miami Twp. Trustee
Charles C. Lewis 49% (5,176 votes)
Bob Matthews 26% (2,778 votes)
Dale E. Bennett 17% (1,1764 votes)
Michael K. Phibbs 9% (913 votes)

Miamisburg Municipal Court Judge
Robert Rettich 43% (7,648 votes)
John M. Ebersole 42% (7,491 votes)
Mark E. Landers 15% (2,748 votes)

New Lebanon School Board (Elect 2)
Ronald E. Moore 33% (1,033 votes)
Tonya Ruxer-Lankheit 23% (732 votes)
Eric Patterson 22% (691 votes)
Adam B Pietrzak 22% (691 votes)

Northridge School Board (Elect 3)
Margie Lairson 26% (1,299 votes)
Tina Fiore 24% (1,187 votes)
Sharon Hastings Gibson 21% (1,045 votes)
Dallas R. Mitchell 18% (916 votes)
Richard R. Perl Jr. 11% (549 votes)

Phillipsburg Mayor
Richard D. Myers 54% (93 votes)
Ross A. Jones 46% (79 votes)

Riverside Council (Elect 2)
Kenneth W. Curp 26% (2,131 votes)
Steven C. Fullenkamp 25% (2,009 votes)
Shirley Gene Reynolds 21% (1,724 votes)
Joseph Difalco Jr. 14% (1,146 votes)
Tamara Sue Allison 14% (1,139 votes)

Riverside Mayor
Bill Flaute 42% (2,172 votes)
Michael J. Smith 24% (1,223 votes)
Beverly J. Campbell 19% (995 votes)
Shaun Louis Doerner 16% (814 votes)

Trotwood Council (Elect 2)
Bruce Kettelle 27% (2,827 votes)
Barbara J. Staggs 25% (2,649 votes)
Beverly J. Tomlinson 21% (2,167 votes)
Bettye Gales 18% (1,894 votes)
Herbert T. Marshall 9% (972 votes)

Trotwood Mayor
Joyce Sutton Cameron 49% (3,155 votes)
Mary Ann McDonald 44% (2,846 votes)
Anthony J. Page 7% (433 votes)

Trotwood School Board (Elect 2)
Adrienne Heard 34% (2,765 votes)
Vanessa Jeter-Freeman 30% (2,411 votes)
Mark Emerson Landis 22% (1,811 votes)
Chimene Elise Harris 13% (1,077 votes)

Vandalia Council (Elect 3)
H. David Brusman Jr. 17% (2,151 votes)
Bob Ahlers 17% (2,068 votes)
David M. Gerhard 16% (1,988 votes)
Joyce Rae Orange 15% (1,860 votes)
Jack L. Shirley 13% (1,596 votes)
Julie A. Aslinger 12% (1,514 votes)
Joseph P. Moore 10% (1,192 votes)

Vandalia School Board (Elect 2)
Raymond K. Zupp 28% (3,788 votes)
Mary Kilsheimer 26% (3,591 votes)
Rene L. Oberer 25% (3,417 votes)
Brian T. Boyd 21% (2,784 votes)

Washington Twp. Fiscal Officer
Thomas J. Zobrist 58% (8,916 votes)
Harry C. Drain 42% (6,441 votes)

Washington Twp. Trustee
Dale M. Berry 76% (11,803 votes)
Andrew Czyzewski 24% (3,816 votes)

West Carrollton Council (Elect 2)
Erica I. Shade 41% (1,853 votes)
Angela Fryman 39% (1,786 votes)
Patrick A. Merris 20% (884 votes)

West Carrollton Mayor
Jeff W. Sanner 69% (2,138 votes)
Harold L. Robinson 31% (976 votes)

West Carrollton School Board (Elect 2)
Andrew J. Wagner 34% (3,070 votes)
Deborah L. Bobbitt 33% (2,947 votes)
Jonathon Lee Lewallen 17% (1,496 votes)
Lee Cyr 16% (1,441 votes)